کولونوسکوپی, آزمایشات, مطالب پزشکی, مطالب مفید

کولونوسکوپی چیست؛ نحوه انجام و کاربرد

کولونوسکوپی چیست ؛ نحوه انجام و کاربرد

کولونوسکوپی نوعی روش پزشکی و تشخیصی است که نواحی مختلف روده بزرگ و کولون را بررسی می‌کند. بسیاری از افراد با شنیدن نام کولونوسکوپی دچار استرس می‌شوند و خیال می‌کنند این معاینه بسیار خطرناک است. توجه داشته باشید که کولونوسکوپی به عنوان یک روش کم تهاجمی و ایمن شناخته شده است. بنابراین افراد به راحتی می‌توانند این معاینه را انجام دهند.

در حقیقت از این روش برای بررسی بیماری‌ها و اختلالات روده مانند عفونت، زخم و یا سرطان استفاده می‌کنند. کولونوسکوپی هم مانند اندوسکوپی عمل می‌کند که در آن با کمک لوله‌ای انعطاف پذیر قسمت‌های مختلفی از روده بررسی می‌شود. در نهایت نتایج معاینه به صورت تصاویر و یا ویدیو در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

اگر شما هم برای انجام معاینات خود به دنبال مرکزی مطمئن هستید، بهترین انتخاب برای شما کلینک حکمت خواهد بود. این مرکز برای انجام معاینات شما از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات استفاده می‌کند. همچنین کادر پزشکی متخصص این مجموعه در تمامی مدت زمان انجام کولونوسکوپی در کنار شما خواهند بود؛ تا با اطمینان کامل معاینات خود را انجام دهید. اولویت مجموعه حکمت همواره افزایش اطمینان و اعتماد مراجعه کنندگان بوده و در راستای تحقق این هدف متنوع‌ترین و باکیفیت‌ترین خدمات را ارائه کرده است.

در این مطلب به صورت کامل در مورد کولونوسکوپی و انواع آن صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه موارد زیر را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

  • کولونوسکوپی چیست؟
  • کولونوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟
  • انواع کولونوسکوپی
  • نحوه آمادگی برای کولونوسکوپی

نوبت دهی غیر حضوری (آنلاین) و پیگیری در سریع‌ترین زمان، مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، با کلیک روی دکمه‌های زیر:

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی چیست
کولونوسکوپی چیست

کولونوسکوپی، یک روش تشخیصی پزشکی است که برای بررسی و تصویربرداری از داخل روده بزرگ و رکتوم استفاده می‌شود. این روش، با استفاده از یک دستگاه به نام کولونوسکوپ، صورت می‌گیرد. کولونوسکوپ، یک لوله انعطاف‌پذیر دارد که به طور مستقیم وارد روده بزرگ می‌شود و تصاویر ویدئویی را به پزشک ارائه می‌دهد.

کولونوسکوپی روش کارآمدی است که به پزشکان اجازه می‌دهد به طور دقیق زخم‌ها، التهابات، خونریزی‌ها و توده‌های غیرطبیعی را تشخیص دهند. کولونوسکوپی علاوه بر تشخیص بیماری‌های روده، ابزاری مؤثر در پیشگیری و زودیاگنوز سرطان کولون نیز محسوب می‌شود. به طور معمول، این روش به منظور بررسی علائم نامطلوب مانند خونریزی رکتال، درد شکمی و تغییرات در عادات روده‌ای استفاده می‌شود. کولونوسکوپی توصیه می‌شود تا بیماران ریسک‌زا را شناسایی و سرطان کولون را در مراحل ابتدایی تشخیص دهد. این روش برای ارزیابی و پیشگیری از بیماری‌های روده بزرگ بسیار اهمیت دارد و در اسکرینینگ سرطان کولون استفاده می‌شود.

معرفی انواع کولونوسکوپی

کولونوسکوپی ؛ انواع کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ انواع کولونوسکوپی

انواع کولونوسکوپی شامل:

  1. کولونوسکوپی فیبرواسکوپی: در این روش، از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر با فیبرواسکوپ برای بررسی روده بزرگ استفاده می‌شود. این روش دقیق و کم‌آزار است.
  2. کولونوسکوپی کپسولی: در این روش، بیمار یک کپسول جامد حاوی دوربین و سنسورهای تصویربرداری قابل بلعیدن می‌کند. کپسول در طول روده حرکت کرده و تصاویر را ارسال می‌کند.
  3. کولونوسکوپی مجهز به نورپردازی ال ای دی: این نوع کولونوسکوپی با استفاده از نورپردازی LED با کیفیت بالا، تصاویر واضح‌تری از داخل روده برای پزشک فراهم می‌کند.
  4. کولونوسکوپی مجهز به نمایشگر سه‌بعدی: در این روش، تصاویر ۳D از داخل روده بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود. این قابلیت به پزشک امکان می‌دهد تا به طور دقیق تر تغییرات روده را تشخیص دهد.
  5. کولونوسکوپی مجهز به سیستم نفوذ ماده رنگی: در این روش، ماده رنگی وارد روده بزرگ می‌شود تا بتوان تشخیص دقیق‌تری از زخم‌ها و توده‌های خطرناک دریافت کرد.
  6. کولونوسکوپی مجهز به سیستم بایوپسی: با استفاده از این روش، پزشک می‌تواند نمونه‌های بافتی از روده برداشت کرده و برای تحلیل و بررسی به آزمایشگاه ارسال کند.

انواع کولونوسکوپی به پزشکان امکان می‌دهد تا با توجه به نیازهای بیمار، روش مناسب  برای تشخیص را انتخاب کنند. این روش‌ها جهت بررسی و تصویربرداری دقیق از روده بزرگ بکار می‌روند و در اسکرینینگ و تشخیص بیماری‌های روده بزرگ بسیار اهمیت دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *