مطالب مفید, آزمایشات, تجهیزات پزشکی, کولونوسکوپی, مطالب پزشکی

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود؟ نحوه انجام و آمادگی ها

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ؛ ممکن است شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که در هنگام انجام معاینه کولونوسکوپی این سوال ذهنتان را درگیر کند. در حقیقت این معاینه به عنوان یک روش تشخیصی و پزشکی شناخته شده است که برای بررسی روده بزرگ و کولون از آن استفاده می‌شود.

روده بزرگ یا کولون مهم‌ترین بخش در لوله گوارش است. زیرا مواد غذایی با کمک روده کوچک وارد کولون می‌شوند و در نهایت دفع مدفوع از قسمت انهایی روده انجام می‌شود. در صورت وجود بیماری‌ها مانند عفونت، التهاب و یا سرطان روده عملکرد این بخش مختل می‌شود. بنابراین پزشک برای تشخیص دقیق مشکلات روده توصیه می‌کند کولونوسکوپی را انجام دهید.

در پاسخ به سوال کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ، باید بگوییم برای انجام این معاینه مهم از لوله‌ای بلند و منعطف استفاده می‌شود. با کمک این لوله بخش‌های مختلف دستگاه گوارش به صورت دقیق بررسی می‌شوند و نتیجه معاینه به صورت زنده بر روی صفحه‌ای مخصوص نمایش داده می‌شود.

اگر شما هم برای انجام معاینه کولونوسکوپی خود به دنبال مرکزی مطمئن هستید، بهترین انتخاب برای شما کلینک حکمت خواهد بود. این مرکز برای انجام معاینات شما از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌کند. همچنین کادر پزشکی متخصص این مجموعه در تمامی مدت زمان انجام معاینه در کنار شما خواهند بود؛ تا به صورت کامل به سوالات شما در خصوص کولونوسکوپی چگونه انجام میشود و… پاسخ دهند.

در این مطلب به صورت کامل در مورد کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ، صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه موارد زیر را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

  • کولونوسکوپی چیست؟
  • کولونوسکوپی چگونه انجام میشود؟
  • انواع کولونوسکوپی

برای دریافت و پیگیری نوبت به صورت غیر حضوری در مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، می‌توانید به راحتی و از طریق کلیک بر روی دکمه های زیر، در سریع‌ترین زمان نوبت دریافت کنید.

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود
کولونوسکوپی چگونه انجام میشود

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که جهت بررسی روده بزرگ و رکتوم به کار می‌رود. با استفاده از دستگاه کولونوسکوپ، تصاویر ویدئویی داخلی را دریافت می‌کنیم. این روش، به پزشکان امکان تشخیص زخم‌ها، التهابات و توده‌های غیرطبیعی را می‌دهد. کولونوسکوپی جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان کولون بسیار مؤثر است. این روش معمولاً برای بررسی علائم نامطلوب مانند خونریزی رکتال، درد شکم و تغییرات در عادت روده‌ای استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود تا بیماران با ریسک سرطان کولون این روش را انجام دهند. کولونوسکوپی در پیشگیری و تشخیص بیماری‌های روده بزرگ اهمیت بالایی دارد و در اسکرینینگ سرطان کولون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کولونوسکوپی با شرح کامل

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ؛ انواع کولونوسکوپی
کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ؛ انواع کولونوسکوپی

قبل از این که بدانید که کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ، باید با انواع آن آشنا شوید. کولونوسکوپی انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند:

  1. کولونوسکوپی فیبرواسکوپی: از لوله انعطاف‌پذیر و نازکی با فیبرواسکوپ استفاده می‌شود. این روش دقیق و کم‌آزار است.
  2. کولونوسکوپی کپسولی: در این روش، بیمار یک کپسول با دوربین و سنسورهای تصویربرداری می‌بلعید. کپسول در طول روده حرکت کرده و تصاویر را ارسال می‌کند.
  3. کولونوسکوپی با نمایشگر سه‌بعدی: در این روش تصاویر سه‌بعدی از داخل روده روی نمایشگر نمایش داده می‌شود. این قابلیت به پزشک کمک می‌کند تا به طور دقیق‌تر تغییرات روده را تشخیص دهد.
  4. کولونوسکوپی با سیستم نفوذ ماده رنگی: در این روش، در حین کلونوسکوپی ماده رنگی وارد روده بزرگ می‌شود .تا زخم‌ها و توده‌های خطرناک دقیق‌تر تشخیص داده شود.
  5. کولونوسکوپی با سیستم بایوپسی: پزشک می‌تواند از این روش برای برداشت نمونه‌های بافتی از روده استفاده کند. پزشک مربوطه بعد از برداشت نمونه، آن‌ها را برای تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

هر یک از این انواع کولونوسکوپی به پزشکان امکان می‌دهند تا با توجه به نیازهای بیمار، روش مناسب را انتخاب کرده و بیماری‌های روده بزرگ را بهتر تشخیص دهند و درمان کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *