اندوسونوگرافی, آزمایشات, مطالب پزشکی, مطالب مفید

اندوسونوگرافی؛ نحوه انجام و آمادگی ها

اندوسونوگرافی یکی از روش‌های پیشرفته تصویربرداری است که برای اندام‌های گوارشی استفاده می‌شود. همان طور که می‌دانید دستگاه گوارش یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن است. به گونه‌ای که هرگونه بیماری یا ناهنجاری در بخش‌های مختلف این دستگاه می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی شود.

در صورت وجود مشکل و یا مشکوک بودن علائم و نشانه‌های بیماری‌های گوارشی، بهترین راه انجام اندوسونوگرافی است. با کمک این روش دیواره دستگاه گوارش بررسی می‌شوند. بنابراین مشکلات مربوط به این ناحیه به راحتی تشخیص داده می‌شوند. در طی این روش تصاویر دقیقی از اندام‌های بدن مانند صفرا، کبد و… در اختیار افراد و پزشکان قرار می‌گیرد. تشخیص سریع و به ‌موقع بسیاری از بیماری‌ها در همان مراحل ابتدایی، تاثیر زیادی در بهبودی و روند درمان خواهد داشت.

شما هموطنان عزیز می‌توانید معاینات خود را با اطمینان کامل به کلینیک حکمت بسپارید. این مرکز برای انجام معاینات شما از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات استفاده می‌کند. همچنین کادر پزشکی متخصص این مجموعه در تمامی مدت زمان انجام اندوسونوگرافی در کنار شما خواهند بود؛ تا با اطمینان کامل معاینات خود را انجام دهید. اولویت مجموعه حکمت همواره افزایش اطمینان و اعتماد مراجعه کنندگان بوده و در راستای تحقق این هدف متنوع‌ترین و باکیفیت‌ترین خدمات را ارائه کرده است.

در این مطلب به صورت کامل در مورد اندوسونوگرافی و انواع آن صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه موارد زیر را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

  • اندوسونوگرافی چیست؟
  • اندوسونوگرافی چگونه انجام می‌شود؟
  • نحوه آمادگی برای اندوسونوگرافی

نوبت دهی غیر حضوری (آنلاین) و پیگیری در سریع‌ترین زمان، مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، با کلیک روی دکمه‌های زیر:

اندوسونوگرافی چیست؟

اندوسونوگرافی چیست؟
اندوسونوگرافی چیست؟

اندوسونوگرافی (Endosonography) یک روش تصویربرداری پزشکی است که در تشخیص و بررسی بیماری‌ها و اختلالات مرتبط با سیستم گوارشی استفاده می‌شود. در این روش، از امواج فراصوتی استفاده می‌شود تا تصاویر دقیق و با وضوح بالا از داخل اعضای گوارشی تهیه شود.

در اندوسونوگرافی ، ابتدا یک اندوسکوپ از طریق دستگاهی به داخل جسم فرد وارد می‌شود. این اندوسکوپ دارای یک سنسور فراصوتی است که امواج فراصوتی را ایجاد و تشخیص می‌دهد. با انتقال امواج فراصوتی به اعضای داخلی، تصاویر با رزولوشن بالا از دیواره‌ها و ساختارهای داخلی ایجاد می‌شود.

اندوسونوگرافی امکان تشخیص بیماری‌هایی مانند تومورها، عفونت‌ها، ضایعات داخلی، گره‌های لنفاوی و تغییرات دیگر در گوارش را فراهم می‌کند. همچنین، این روش می‌تواند در هدایت سوزن‌های بیوپسی و درمانی به منظور برداشت نمونه‌های بافتی یا انجام درمان‌های مورد نیاز نیز مفید باشد.

با توجه به دقت و قابلیت اندوسونوگرافی در تصویربرداری ساختارهای داخلی گوارش، این روش از اهمیت بالایی برخوردار است . اندوسونوگرافی به عنوان یک ابزار قدرتمند در تشخیص و درمان اختلالات گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند انجام اندوسونوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

اندوسونوگرافی ؛ نحوه انجام اندوسونوگرافی در کلینیک حکمت
اندوسونوگرافی ؛ نحوه انجام اندوسونوگرافی در کلینیک حکمت

فرآیند انجام اندوسونوگرافی شامل چند مرحله است.

در ابتدا، بیمار در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد، و در صورت نیاز مسکن و یا آرامش بخش‌ها به وی تزریق می‌شود. سپس، به منظور ایجاد تماس بهتر بین اندوسکوپ و دیواره گوارش، ممکن است مقداری از باد را درون معده یا روده تزریق کنند.

پس از آماده‌سازی، پزشک اندوسکوپ را با دقت و با استفاده از راهنمایی تصویری به داخل گلوی بیمار می‌برد. متخصص در ادامه به تدریج اندوسکوپ را به سمت معده و روده حرکت می‌دهد. در هنگام حرکت اندوسکوپ، تصاویر زنده و واضحی از داخل سیستم گوارشی روی صفحه نمایش دستگاه اندوسکوپ نمایش داده می‌شوند. از طریق این تصاویر، پزشک می‌تواند ساختارها، بافت‌ها، ضایعات یا تغییرات مشکوک را تشخیص دهد. در ادامه پزشک در صورت لزوم، نمونه‌برداری یا درمان را انجام می‌دهد.

در پایان فرآیند، اندوسکوپ به آرامی و با دقت از دستگاه خارج شده و بیمار به حالت طبیعی بازمی‌گردد. اندوسونوگرافی به عنوان یک روش غیرتهاجمی و غیرجراحی انجام می‌شود. این روش عموماً تحت نظر تخصصی پزشکان گوارش، جراحان گوارش یا متخصصان تصویربرداری قرار انجام می‌شود. این روش به علت دقت و قدرت تشخیصی بالا، در تشخیص عارضه‌های شایع مانند تومورها، التهابات و ضایعات دیگر پیشنهاد می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *