مطالب مفید, اندوسکوپی, مطالب پزشکی

اندوسکوپی روده – نحوه انجام و کاربرد | نوبت فوری آنلاین

اندوسکوپی روده

اندوسکوپی روده یک فرایند پزشکی است که با کمک آن درون روده‌ها به خصوص روده بزرگ بررسی می‌شوند. بیماری‌های روده انواع مختلفی دارند که هر کدام ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند.

یکی از روش‌هایی که با کمک آن می‌توان روده را به صورت دقیق بررسی کرد، انجام آندوسکوپی است. اندوسکوپی با روده با کمک دستگاهی به نام آندوسکوپ انجام می‌شود که مجهز به لوله‌ای انعطاف پذیر است. این دستگاه بخش‌های مختلف گوارش به صورت دقیق بررسی می‌کند و تصاویر دقیقی از بخش‌ها و نواحی مختلف روده در اختیار پزشکان و افراد قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر اندوسکوپی روده به عنوان یک روش کم تهاجمی و ایمن شناخته شده است. بنابراین افراد به راحتی می‌توانند این معاینه را انجام دهند. اگر شما هم برای انجام معاینات خود به دنبال مرکزی مطمئن هستید، ما به شما کلینک حکمت را پیشنهاد می‌کنیم.

این کلینیک مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات است. همچنین کادر پزشکی متخصص این مجموعه در کنار شما هموطنان عزیز خواهد بود تا بهترین تجربه را از معاینات خود داشته باشید. اولویت مجموعه حکمت همواره افزایش اطمینان و اعتماد مراجعه کنندگان بوده و در راستای تحقق این هدف متنوع‌ترین خدمات را ارائه کرده است.

در این مطلب به صورت کامل در مورد اندوسکوپی روده و مباحث مربوط به آن صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه موارد زیر را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

  • اندوسکوپی روده چیست؟
  • اندوسکوپی روده چگونه انجام می‌شود؟
  • نحوه آمادگی برای اندوسکوپی روده

نوبت دهی غیر حضوری (آنلاین) و پیگیری در سریع‌ترین زمان، مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، با کلیک روی دکمه‌های زیر:

اندوسکوپی روده چیست؟

اندوسکوپی روده چیست؟
اندوسکوپی روده چیست؟

اندوسکوپی روده یک روش تشخیصی پزشکی است که برای بررسی و ارزیابی وضعیت روده بزرگ (کولون) استفاده می‌شود. در این روش، از یک دستگاه اندوسکوپ استفاده می‌شود که شامل یک لوله انعطاف‌پذیر و دارای یک دوربین نوری است. این دستگاه به صورت انعطاف‌پذیر از طریق راه ورودی (معمولاً از مقعد) وارد روده بزرگ می‌شود.

اندوسکوپ روده به دلیل قابلیت منعطفی که دارد، قادر است تا نقاط دورافتاده روده را به خوبی بررسی کند. پزشکان با استفاده از اندوسکوپی، التهابات، خونریزی، تشکیل تومورها، زخم‌ها، پلیپ‌ها و سایر تغییرات و آسیب‌ها را در دیواره روده تشخیص می‌دهند.

بررسی اندوسکوپی روده به عنوان یکی از روش‌های مؤثر و غیرتهاجمی در تشخیص بیماری‌های روده، به شمار می آید. این بیماری های روده شامل موارد زیر هستند:

  • کولیت التهابی
  • سندرم روده تحریک‌پذیر
  • سرطان روده

این روش، امکان بررسی دقیق و جمع‌آوری نمونه‌های بافتی (بیوپسی) نیز را فراهم می‌کند تا تشخیص و درمان مناسب به بیماران ارائه شود.

فرایند اندوسکوپی روده چگونه است؟

اندوسکوپی روده ؛ فرایند اندوسکوپی روده
اندوسکوپی روده ؛ فرایند اندوسکوپی روده

اندوسکوپی روده یک روش تشخیصی پزشکی است که برای بررسی و ارزیابی روده بزرگ (کولون) به کار می‌رود. فرایند اندوسکوپی روده به شرح زیر است:

آمادگی قبل از آزمون: قبل از انجام اندوسکوپی، بیمار نیاز به آماده‌سازی خاصی دارد. این شامل رژیم غذایی و مصرف مایعات خاص، تجویز داروهای خاص و تهیه روده‌پاک‌کننده‌ها می‌شود.

بیهوشی یا آرام‌بخشی: برای راحتی بیمار، معمولاً آرام‌بخشی موضعی یا بیهوشی محلی استفاده می‌شود.

واردکردن اندوسکوپ: پزشک اندوسکوپ را از طریق راه ورودی (معمولاً مقعد) وارد روده بزرگ می‌کند. اندوسکوپ شامل لوله انعطاف‌پذیر با دوربین نوری است.

بررسی و تصویربرداری: با استفاده از دوربین موجود در اندوسکوپ، پزشک تصاویر داخل روده را بررسی می‌کند. این تصاویر روی صفحه نمایش قرار می‌گیرند و می‌توانند ضبط شوند.

بیوپسی و برداشت نمونه‌ها: در صورت لزوم، پزشک می‌تواند با استفاده از ابزارهای کوچک درون اندوسکوپ، نمونه‌های بافتی (بیوپسی) را جمع‌آوری کند. این نمونه‌ها برای تشخیص دقیق تر بیماری ارسال می‌شوند.

پایان فرایند: پس از بررسی و انجام مراحل لازم، اندوسکوپ از داخل روده بزرگ خارج می‌شود و فرایند به پایان می‌رسد.

انجام اندوسکوپی روده توسط پزشکان متخصص گوارش و تحت شرایط بهداشتی صحیح انجام می‌شود تا بیماران بهترین خدمات درمانی را دریافت کنند

مطالب مرتبط: اندوسکوپی، اندوسکوپی معده، بهترین دکتر اندوسکوپی معده، بهترین مرکز اندوسکوپی در شیراز

نحوه آمادگی برای اندوسکوپی روده

اندوسکوپی روده ؛ فرایند اندوسکوپی روده
اندوسکوپی روده ؛ فرایند اندوسکوپی روده

آمادگی برای انجام اندوسکوپی روده یکی از موضوعات ضروری است. از آن جایی که این معاینه مهم است؛ بنابراین کسب اطلاعات در خصوص نحوه آمادگی‌‌ها به شما کمک می‌کند تا این تست تشخیصی مهم را با دقت بیشتری انجام دهید. اندوسکوپی روده یک روش تشخیصی است که به پزشکان امکان مشاهده دقیق و تصویربرداری از داخل روده‌ها و مخصوصاً روده کلون را می‌دهد. در ادامه نحوه آمادگی برای این فرآیند را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. مشورت با پزشک:

ابتدا با پزشک خود در مورد انجام اندوسکوپی روده صحبت کنید. پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد که آیا باید این تست را انجام دهید یا خیر و چقدر زمان قبل از انجام تست باید آماده شوید. توجه داشته باشید در صورتی که بیماری زمینه‌ای خاصی دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

۲. آماده‌سازی رژیم غذایی:

 عادت‌های غذایی خود را طبق دستورات پزشک تغییر دهید. معمولاً پزشکان دستوراتی می‌دهند که به شما کمک می‌کند روده‌ها تا حد ممکن تمیز شوند. این دستورات ممکن است شامل ممنوعیت مصرف مواد غذایی خاصی مانند مصرف آب نباتی، خرما، توت فرنگی، ذرت و… باشد. پس از انجام اندوسکوپی روده نیز نیاز به پیروی از رژیم غذایی مناسب است.

۳. استفاده از ملین‌ها:

پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا در روز‌های قبل از انجام اندوسکوپی یک ملین (داروی مسهل) بخورید تا روده‌هایتان تمیز شوند.

۴. رعایت رژیم مخصوص:

 در روز قبل از انجام اندوسکوپی روده ، باید رژیم خاصی را دنبال کنید. این رژیم معمولاً شامل مصرف مایعاتی مثل آب و نوشیدنی‌های شفاف، و اجتناب از مواد غذایی سفت و قابل حجم می‌شود.

۵. خالی کردن معده:

شب قبل از اندوسکوپی روده وقتی به شما گفته شد، باید قبل از ساعت مشخصی غذا یا نوشیدنی نخورید. این به پزشک کمک می‌کند که در طی فرآیند اندوسکوپی روده تصاویر بهتری از دیواره‌های روده بگیرد.

۶. داروها:

اگر داروهای خاصی را مصرف می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید آن‌ها را قبل از اندوسکوپی روده متوقف کنید یا نه، مشورت کنید.

۷. همراه داشتن همراه:

یک فردی که شما را به خانه برگرداند بعد از انجام اندوسکوپی روده به شما کمک خواهد کرد؛ زیرا ممکن است بعد از این تست تحت تأثیر داروها یا بخاطر بیهوشی باشید.

به عنوان یک نکته پایانی، همواره به دقت به دستورات پزشک خود عمل کنید. اگر سوالاتی دارید یا نگرانی‌هایی در مورد آمادگی دارید؛ با پزشک خود صحبت کنید تا کامل‌ترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان دهد و شما با اطمینان کامل اندوسکوپی روده را انجام دهید.

منابع: myhealth, article

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *