مطالب مفید, آزمایشات

آزمایش Elastase

آزمایش Elastase

آزمایش Elastase در کنار اندازه‌گیری چربی و یا سطح کیموتریپسین در مدفوع کودکان و بزرگسالان، برای ارزیابی نارسایی لوزالمعده تجویز می‌شود. نارسایی پانکراس به معنای ناتوانی پانکراس در تولید ویا انتقال آنزیم‌های گوارشی کافی است. بدن هر فرد به این آنزیم‌ها برای تجزیه غذا در روده و کمک به جذب مواد مغذی نیازمند است.

پانکراس یک عضو درون شکم است که از دو نوع بافت مختلف، یعنی غضروف و غده‌ای، تشکیل شده است. بخش غدد برون‌ریز پانکراس مسئول تولید الاستاز و سایر آنزیم‌هایی است که به روده کوچک منتقل می‌شوند. این آنزیم‌ها در فرایند هضم غذا، چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها را تجزیه می‌کنند.

آزمایش Elastase به منظور تشخیص بیماری‌های مختلف مربوط به گوارش و معده بکار می‌رود. از جمله مواردی که موجب می‌شود پزشک آزمایش Elastase را توصیه کند می‌توان به کاهش وزن و نفخ شکم اشاره کرد. علت شایع دیگر برای توصیه پزشک به آزمایش Elastase مدفوع چرب و بد بو است. اما علت شایع تر توصیه آزمایش Elastase برای کودکان می‌توان کاهش رشد طبیعی آن‌ها دانست.

با کمک آزمایش Elastase می‌توان فهمید که اگر میزان الاستاز در مدفوع کمتر از میزان معمول باشد بیمار دچار کم‌ کاری پانکراس است. دقت داشته باشید که اگر بیمار دچار اسهال است، باید تا خوب شدن به طور کامل صبر کنید. نمونه‌های آبکی میزان الاستاز را در آزمایش Elastase کمتر از میزان معمول نمایش می‌دهند. پس نمی‌توان به نمونه آبکی و نتیجه آزمایش روی آن اطمینان کرد.

نوبت دهی غیر حضوری (آنلاین) و پیگیری در سریع‌ترین زمان، مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، با کلیک روی دکمه‌های زیر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *