مطالب مفید, آزمایشات

آزمایش asma

آزمایش asma کبد چیست؟| نوبت فوری آنلاین | پوشش بیمه، دقیقترین نتایج، جوابدهی سریع

آزمایش ASMA که مخفف Anti-Smooth Muscle Antibody  است برای بررسی خودآنتی‌بادی‌های بیماری هپاتیت خود ایمن انجام می‌شود. این آزمون با استفاده از سلول‌های ماهیچه صاف (smooth muscle) و کونژوگه ضد IgG انجام می‌شود. در نتیجه خودآنتی‌بادی‌ها در برابر پروتئین‌های بافت ماهیچه صاف تشکیل می‌شوند.

عموماً آزمایش asma برای تشخیص بیماری هپاتیت خودایمن (autoimmune hepatitis) درخواست می‌شود. هپاتیت خودایمن یک بیماری است که سیستم ایمنی به کبد بیمار حمله می‌کند و باعث التهاب کبد می‌شود. هپاتیت خودایمن دو نوع دارد. نوع ۱ که شایع‌تر است و می‌تواند در هر سنی رخ دهد. نیمی از بیماران نوع ۱، با بیماری‌های خودایمن دیگری مانند سلیاک، روماتیسم مفصلی و کولیت زخمی همراه هستند. هپاتیت خودایمن نوع ۲ بیشتر در کودکان و جوانان رخ می‌دهد. به طور معمول، آزمون‌های ANA و LKM همزمان با آزمون ASMA درخواست می‌شوند تا نوع هپاتیت خودایمن تشخیص داده شود.

این آزمایش با بهترین کیت‌های تشخیصی آزمایش asma در کلینیک حکمت انجام می‌شود. شاید پزشک شما به جای آزمایش asma به شما بگوید که تست مورد نظر برای آنتی بادی علیه ماهیچه های صاف است. پس تعجب نکنید. اگر در آزمایش مقدار زیادی از  SMA و ANA یافت شود احتمال حملات خود ایمنی بالا می‌رود. البته احتمال دارد برای کودکان این میزان نسبت به بزرگسالان کمتر باشد.

نوبت دهی غیر حضوری (آنلاین) و پیگیری در سریع‌ترین زمان، مرکز خدمات سلامت گوارش و کبد حکمت، با کلیک روی دکمه‌های زیر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *